Trening medyczny
Trening medyczny (inaczej: medyczny trening personalny, medyczny trening terapeutyczny) to połączenie treningu personalnego oraz fizjoterapii. Jest prowadzony z uwzględnieniem zasad biomechaniki i kinezjologii ruchu. Jego kluczowym zadaniem jest przywrócenie pacjentowi prawidłowych wzorców ruchowych, a także nauka ergonomii i właściwej techniki wykonywania ćwiczeń, co będzie mógł wykorzystać w późniejszym życiu.
Poprzez zastosowanie specyficznych ćwiczeń dla danej dysfunkcji, zdecydowanie poprawia deficyt ruchowy, powstały na skutek urazu lub przeciążenia.
Kiedy stosuje się trening medyczny?
Medyczny trening terapeutyczny stosuje się celem:
- wzmocnienia siły mięśni i poprawy ich elastyczności oraz rozluźnienia;
- poprawy zakresu ruchomości stawów i mięśni;
- poprawy stabilizacji tułowia i kończyn;
- w stanach bólowych różnego pochodzenia.
Trening funkcjonalny medyczny kierowany jest do wszystkich osób:
- po dłuższym unieruchomieniu;
- po urazach i kontuzjach, w tym zwichnięciach, skręceniach, złamaniach kości;
- zmagających się z przewlekłymi dolegliwościami ze strony narządu ruchu, np. wskutek choroby zwyrodnieniowej, wad postawy, entezopatii;
- po operacjach, np. endoprotezoplastyce biodra, rekonstrukcji więzadła ACL itd.;
- chcących poprawić wydajność pracy mięśni i zakres ruchomości stawów;
- celem profilaktyki kontuzji i dolegliwości bólowych.
Funkcjonalny trening medyczny może być wstępem do aktywnego trybu życia w przypadku osób, które chcą ergonomiczne, efektywnie i bezpiecznie zadbać o swoje ciało, ucząc się pracy z nim.
Na co pomaga trening medyczny? Wskazania
Medyczny trening funkcjonalny umożliwia odzyskanie sprawności ruchowej po urazach, operacjach, przeciążeniach czy unieruchomieniu. Przyczynia się do zmniejszania obciążeń narządu ruchu, a więc w konsekwencji zmniejsza ryzyko ponownej kontuzji. Jest nieodłącznym elementem rehabilitacji wad postawy, umożliwiając działanie przyczynowe.
Dużą popularnością cieszy się medyczny trening stabilizacyjny, którego celem jest wzmocnienie tzw. mięśni CORE i zapewnienie właściwej równowagi między wszystkimi grupami mięśniowymi. W efekcie m.in. odciąża kręgosłup, zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia krążenie krwi i pozwala zachować prawidłową, estetyczną postawę ciała. Podstawą wielu terapii w gabinecie fizjoterapeutycznym jest właśnie trening medyczny. Ćwiczenia dobierane są zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta.