Fizjoterapia ortopedyczna
Fizjoterapia ortopedyczna to jedna z najpopularniejszych dziedzin fizjoterapii o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu wśród pacjentów. Obejmuje diagnostykę i leczenie wszelkich problemów narządu ruchu – zarówno u sportowców, jak i osób kontuzjowanych, po operacjach, przewlekle chorych, z wadami postawy. Dzięki odpowiednio prowadzonej fizjoterapii i rehabilitacji ortopedycznej można trwale pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych, powrócić do sprawności i aktywności fizycznej, przywrócić właściwą biomechanikę narządu ruchu (stawów, kości, mięśni, powięzi, ścięgien i więzadeł).
Czym zajmuje się fizjoterapia ortopedyczna?
Fizjoterapia ortopedyczna jest dość szeroką dziedziną, zajmującą się diagnostyką i leczeniem następujących grup problemów zdrowotnych:
- wady postawy – których częstotliwość wzrasta w ostatnich latach, głównie w związku z siedzącym trybem życia. Do tego grona zaliczyć można schorzenia takie jak m.in.: płaskostopie, skoliozy, rotacje miednicy, kolana koślawe i wiele innych;
- kontuzje i urazy tkanek miękkich – naderwania i zerwania ścięgien (np. zerwanie ścięgna Achillesa) czy więzadeł, entezopatie, spadek ruchomości powięzi, przeciążenia i bóle mięśni, obecność bolesnych punktów spustowych w tkankach miękkich;
- kontuzje i urazy tkanek twardych – zwichnięcia i skręcenia stawów, złamania i pęknięcia kości;
- operacje narządu ruchu – zarówno jako rehabilitacja przedoperacyjna, jak i pooperacyjna, mająca przywrócić sprawność i samodzielność;
- przewlekłe dolegliwości bólowe narządu ruchu wskutek choroby zwyrodnieniowej, chorób reumatycznych i innych, które wykazują charakter nieuleczalny;
- problemy kręgosłupa – dyskopatie, wypukliny, przepukliny, także jako forma rehabilitacji po operacjach na kręgosłupie.
Z fizjoterapii ortopedycznej korzystają również osoby bez większych problemów zdrowotnych, które chcą po prostu zadbać o swoją postawę, nauczyć się ergonomicznie pracować i prawidłowo technicznie ćwiczyć, a także wdrożyć profilaktykę dolegliwości narządu ruchu w przyszłości.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty ortopedycznego?
Wizyta u fizjoterapeuty ortopedycznego rozpoczyna się zawsze szczegółowym wywiadem, w ramach którego specjalista zbiera informacje dotyczące m.in. stylu życia, poziomu aktywności, przebytych chorób, przyjmowanych leków. Kluczem są jednak pytania odnośnie problemu, z którym zgłosił się pacjent. Rozmowa ze specjalistą wraz z badaniem funkcjonalnym i testami diagnostycznymi zajmują nierzadko integralną część pierwszej wizyty, jednak dzięki temu fizjoterapeuta może wdrożyć terapię dobraną idealnie do potrzeb pacjenta.
Na wizytę do fizjoterapeuty ortopedycznego pacjent zawsze powinien przynieść posiadane wyniki badań obrazowych bądź opisy przeprowadzonych podczas operacji procedur, jeśli takie posiada. Jeśli badania obrazowe nie były wykonywane, a fizjoterapeuta podejrzewa poważniejsze problemy zdrowotne, zaleci pacjentowi wizytę u ortopedy, który wystawi skierowanie na konkretną, szczegółową diagnostykę.
Fizjoterapia ortopedyczna – dlaczego warto?
Fizjoterapia ortopedyczna pozwala pozbyć się ostrego lub przewlekłego bólu ze strony narządu ruchu. Za przykład można wziąć choćby osoby ze skrzywieniami kręgosłupa, które nie tylko wywołują ból i dyskomfort, ale także mogą utrudniać oddychanie, wywoływać zaburzenia trawienne, generować bóle głowy i być przyczyną coraz poważniejszych napięć mięśniowych. Fizjoterapeuta ortopedyczny, za pomocą technik terapii manualnej i ćwiczeń, może przywrócić symetrię kręgosłupa i zlikwidować w ten sposób występujące dolegliwości.
Z kolei urazy stawów i kości bez następczej rehabilitacji mogłyby doprowadzić do trwałych zaburzeń lokomocji i motoryki, upośledzając samodzielność pacjenta. Jeśli natomiast rehabilitacja zostanie wdrożona, pacjent nierzadko wraca do uprawiania sportów, co bez takiego leczenia nie byłoby możliwe. W dzisiejszych czasach fizjoterapia ortopedyczna jest zdecydowanie podstawą zachowania sprawności i zdrowia fizycznego.